  • Mfr # DG4812.4062
  • Zoro # G6622008
/ea
Key Features
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Bushing Head Type
Headless
Size - Decimal
0.4062 in - 0.4062
Head Type
No
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DG4812.4062
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Size - Decimal
0.4062 in - 0.4062
Inside Dia.
25/64 in
Drill Size
25/64 in
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
3/4 in
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in