  • Mfr # DG566.5020
  • Zoro # G6622552
/ea
Key Features
Bushing Head Type
Headless
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Size - Decimal
0.5020 in - 0.5020
Rockwell Hardness
RC 60-65
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DG566.5020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Size - Decimal
0.5020 in - 0.5020