  • Mfr # DG3216.2500
  • Zoro # G6623557
Size - Decimal
E - 0.2500
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Material - Machining
High Speed Steel
Rockwell Hardness
RC 60-65
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DG3216.2500
Overall Length
1 in
Size - Decimal
E - 0.2500
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in