  • Mfr # 8P0080LF-1-1/2-C1
  • Zoro # G916127607
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Connection Type - Side 1
NPT
Nominal Valve Size
1 1/2 in
Maximum Pressure - Operating
600 psi
Seal Material
EPDM, FKM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8P0080LF-1-1/2-C1
Country of Origin
Italy
Dimensions
Nominal Valve Size
1 1/2 in
Connection Size - Side 1
Overall Length
4 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Two-Way Ball Valve
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Connection Type - Side 1
NPT
Maximum Pressure - Operating
600 psi
Seal Material
EPDM, FKM
Valve Ways
2-Way
Connection Type - Side 2
Actuator Air Port Connection
1 1/2 in FNPT
Actuator Series
DA
Ball Material
Brass
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Operation
Air to Air
Valve Body Style
Straight
Ball Port Style
Full Port
Stem Material
Brass
Connection Gender - Side 2
Female
Seat Material
PTFE
Body Material
Special Features
Actuator Compatible
Included Mounting
ISO 5211 Actuator Mounting Pad
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 1.0 micron
NEMA Enclosure Rating
4, 4X
Vented Ball Valve
Non-Vented
Stem Type
Blowout Resistant
Operating Temperature - Maximum
366 Degrees F
3-A Standard Compliance
Not Rated
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Coefficient of Volume (Cv)
265.88
IP Rating
IP65
Fail Safe Position
Fail Last
Connection Gender - Side 1
Female
Valve Series
250NLF
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Maximum Operating Pressure Differential
600 psi
Manufacturer Warranty
1 yr
Standards
ANSI B1.20.1, NSF 372, TSSA, UL
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Valve Construction
Two-Piece
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC), Normally Open (NO)
For Media
Combustible Gases, Natural Gas, Steam, Water
Description
Pneumatically Actuated Two-Way Ball Valve, Nominal Valve Size 1 1/2 in, Actuator Operation Air to Air, Ball Material Brass, Valve Deactivated State Normally Closed (NC), Normally Open (NO), Fail Safe Position Fail Last, Included Pilot Solenoid 110V AC Pilot Solenoid, Valve Body Style Straight, Body Material Brass, Average Surface Roughness (Ra) less than 1.0 micron, Ball Port Style Full Port, Maximum Pressure - Operating 600 psi, Maximum Pressure - Steam 150 psi