  • Mfr # DA530S-10-C2
  • Zoro # G112478084
/ea
See details
Key Features
Connection Type
Wafer
Body Material
Ductile Iron
Disc Material
Stainless Steel
Standards
MSS SP-67
Seal Material
EPDM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DA530S-10-C2
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
10 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Butterfly Valve
Connection Type
Wafer
Body Material
Ductile Iron
Disc Material
Stainless Steel
Standards
MSS SP-67
Seal Material
EPDM
Liner Material
FKM
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Actuator Ambient Temperature - Maximum
302 Degrees F
Disc Alignment
Concentric
Actuator Operation
Air to Air
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
For Media
Air, Water
Fail Safe Position
Fail Closed
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
ANSI Flange Class
Class 150
Operating Temperature - Maximum
440 Degrees F
3-A Standard Compliance
Not Rated
Vacuum Service Rating
Not Rated
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Maximum Pressure - Steam
15 psi