  • Mfr # DA531S-10-C1
  • Zoro # G812478025
/ea
See details
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DA531S-10-C1
Dimensions
Lug Diameter
10 in
Nominal Valve Size
10 in
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
Liner Material
FKM
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Vacuum Service Rating
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Number of Flange Bolt Holes
12
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Operating Temperature - Maximum
440 Degrees F
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Maximum Pressure - Operating
250 psi