  • Mfr # DA540S-10-C2
  • Zoro # G512478134
Connection Type
Wafer
Standards
MSS SP-67
Liner Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DA540S-10-C2
Nominal Valve Size
10 in
Connection Type
Wafer
Standards
MSS SP-67
Liner Material
Buna-N
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Maximum Pressure - Steam
15 psi
416 Stainless Steel
Actuator Operation
Air to Air
Maximum Pressure - Operating
250 psi