  • Mfr # SR9101-12-C2
  • Zoro # G612477983
Connection Type
Lug
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SR9101-12-C2
Nominal Valve Size
12 in
Lug Diameter
12 in
Connection Type
Lug
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Maximum Pressure - Operating
275 psi
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Not Rated
Number of Flange Bolt Holes
12
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid