  • Mfr # DA8100-12-C2
  • Zoro # G012478047
/ea
Key Features
Connection Type
Wafer
Body Material
Carbon Steel
Seal Material
FKM
Liner Material
PTFE
Standards
ISO 5211
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DA8100-12-C2
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
12 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Butterfly Valve
Connection Type
Wafer
Body Material
Carbon Steel
Seal Material
FKM
Liner Material
PTFE
Standards
ISO 5211
Disc Material
Stainless Steel
Stem Material
17-4PH Stainless Steel
Actuator Operation
Air to Air
For Media
Gas, Oil, Water
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Operating Temperature - Maximum
475 Degrees F
Fail Safe Position
Fail Closed
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
ANSI Flange Class
Class 150
Vacuum Service Rating
Not Rated
3-A Standard Compliance
Not Rated
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Disc Alignment
Double-Offset
Maximum Pressure - Operating
285 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid