  • Mfr # DAN500S-10-C2
  • Zoro # G012533869
/ea
See details
Key Features
Body Material
Ductile Iron
Standards
ISO 5211, MSS SP-67, NSF/ANSI 61, 372
Seal Material
EPDM
Liner Material
EPDM
Disc Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DAN500S-10-C2
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
10 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Butterfly Valve
Body Material
Ductile Iron
Standards
Seal Material
Liner Material
Disc Material
Stainless Steel
Disc Alignment
Concentric
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
For Media
Air, Potable Water
Connection Type
Wafer
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Actuator Ambient Temperature - Maximum
302 Degrees F
Vacuum Service Rating
Not Rated
3-A Standard Compliance
Not Rated
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Actuator Operation
Air to Air
ANSI Flange Class
Class 150
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Maximum Pressure - Steam
15 psi
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid