  • Mfr # SR540S-10-C2
  • Zoro # G312478167
Connection Type
Wafer
Liner Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SR540S-10-C2
Nominal Valve Size
10 in
Connection Type
Wafer
Liner Material
Buna-N
Standards
MSS SP-67
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
302 Degrees F
Disc Alignment
Concentric
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
Maximum Pressure - Operating
250 psi