  • Mfr # SR9101-10-C1
  • Zoro # G312478198
/ea
See details
Key Features
Connection Type
Lug
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SR9101-10-C1
Dimensions
Lug Diameter
10 in
Nominal Valve Size
10 in
Connection Type
Lug
Maximum Pressure - Operating
275 psi
Number of Flange Bolt Holes
12
For Media
Gas, Water, Oil, Steam
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi