  • Mfr # SRN500S-12-C2
  • Zoro # G212533966
Standards
ATEX Eex md IIB T5, EMC, Ex ia IIB T6, Ex md IIB T6, Ex md IIC T6, NSF/ANSI 61, 372
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SRN500S-12-C2
Nominal Valve Size
12 in
Standards
Seal Material
Liner Material
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Connection Type
Wafer
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Disc Alignment
Concentric
ANSI Flange Class
Class 150
Vacuum Service Rating
Not Rated
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Actuator Ambient Temperature - Maximum
302 Degrees F
Actuator Operation
Air to Spring
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Fail Safe Position
Fail Closed
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
3-A Standard Compliance
Not Rated
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
-30 Degrees F
For Media
Air, Potable Water
Maximum Pressure - Operating
250 psi