Bosch 18.0 V Hammer Drill, Bare Tool, 1/2 in Chuck GSB18V-755CN
18.0 V Hammer Drill, Bare Tool, 1/2 in Chuck (Discontinued)
  • Mfr # GSB18V-755CN
  • Zoro # G7655203
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GSB18V-755CN
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Chuck Size
1/2 in
Tool Length
7 5/8 in
Overall Height
8 7/16 in
Overall Width
3 in
Details
Item
Cordless Hammer Drill
Voltage
18V
Blows per Minute
0 to 31,500
Chuck Type
Keyless
Brushless Motor
Yes
Includes
4x Bit Holder, Auxiliary Handle, Belt Clip, GSB18V-755C 18V EC Brushless Connected-Ready Brute Tough 1/2 in Hammer Drill/Driver, (4) Bits
Battery Included / Bare Tool
Bare Tool
Tool Weight
3.5 lb
Included Charger
No
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Features
HD
Series
Brute Tough
Corded/Banded
Cordless
Battery Pack Replacement
Mfr. No. 54EF60
Charger Replacement
54EF70
Handle Type
T-Handle
Max. Power
Not Specified
No Load RPM
0 to 480/0 to 2100
Corded/Cordless
Cordless
Battery Included
No
Max. Torque
755 in-lb