  • Mfr # BDP1P25A24V
  • Zoro # G815542648
Coil Voltage
24V
Full Load Current - Resistive
25 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BDP1P25A24V
Width
2.25 in
Depth
2.25 in
Coil Voltage
24V
Full Load Current - Resistive
25 A
Full Load Current - Inductive
35 A
Phase
Terminal Connection Type
Screw
Voltage
600V
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
40 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Description
1P, 25A, 600V, definite purpose contactor, complete with 24VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric