  • Mfr # BDP3P25A480V
  • Zoro # G915542647
Coil Voltage
480V
Full Load Current - Resistive
25 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BDP3P25A480V
Depth
2.5 in
Width
2.5 in
Coil Voltage
480V
Full Load Current - Resistive
25 A
Full Load Current - Inductive
35 A
Phase
Terminal Connection Type
Screw
Voltage
600V
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Description
3P, 25A, 600V, definite purpose contactor, complete with 480VAC control coil, UL recognized, by BRAH Electric