  • Mfr # 8408-H33-ED-SS
  • Zoro # G810190608
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Plug
Fitting Connection Type
Metric
Standards
ABS, BV, DNV GL, Lloyd's Register, RINA
Fitting Tube Size Outer Diameter
33 mm
Fitting Thread Size
M33x2.0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8408-H33-ED-SS
Country of Origin
Germany
Dimensions
33 mm
Fitting Thread Size
M33x2.0
Details
Item
Compression Fitting Plug
Specific Fitting Shape
Plug
Fitting Connection Type
Metric
Standards
Material Grade
316
Series
Volz
Compatible Fitting Brands
Parker
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
Maximum Operating Pressure
3990 psi
Fitting Material
Stainless Steel
Application
Hydraulics
Minimum Operating Temperature
-425 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
System of Measurement
Fitting Shape
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
For Media Type
Acids, Gases, Lubricants
Operating Pressure - Maximum
3,990 psi
Operating Temperature - Minimum
-425 Degrees F
Description
Compression Fitting Plug, Application Hydraulics, Fitting Connection Type Metric, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Tube Size Outer Diameter 33 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 3990 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Specific Fitting Shape Plug, System of Measurement Metric, Compatible Fitting Brands Parker, Fitting Thread Size M33x2.0, Series Volz, Standards ABS, BV, DNV GL, Lloyd's Register, RINA