  • Mfr # D7400-L10-08-ED-SS
  • Zoro # G210190192
Hex Size
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D7400-L10-08-ED-SS
Hex Size
19 mm
Overall Length
42 mm
Thread Size A
M16 x 1.5
Thread Size B
1/2-14
Fitting Side A Pipe Size
10 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
10 mm
Fitting Side B Pipe Size
1/2 in
Thread Size 2
1/2-14
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
10 mm
Thread Size 1
M16 x 1.5
Fitting Side 2 Pipe Size
1/2 in
Maximum Operating Pressure
7250 psi
Operating Pressure - Maximum
7,250 psi
Description
Compression Fitting Adapter, Application Hydraulics, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type MBSPP, Finish/Coating Not Applicable, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 10 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 7250 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 42 mm, Specific Fitting Shape Straight, Fitting Side A Pipe Size 10 mm, Fitting Side B Pipe Size 1/2 in