  • Zoro # G4638268
/ea
Key Features
High Security
Yes
Key Type
Bottom
Shackle Material
Hardened steel
Shackle Dia.
1.5 in
Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G4638268
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Shackle Dia.
1.5 in
Overall Height
6.38 in
Depth
1.13 in
Overall Width
3.63 in
Height
6.38 in
Width
3.63 in
Details
High Security
Yes
Key Type
Bottom
Shackle Material
Hardened steel
Material
Brass
Color
Number of Pins
For Use With
Lockers, bikes, chains and storage containers
Application
High Security Applications, Construction
Weight
0.57 lbs.
Features
Resettable Combination
Includes
Combination Padlock
Description
Brink’s Resettable Combination Lock features a 48mm brass body and is enhanced with a chrome plated, hardened steel shackle for increased cut resistance. The padlock is equipped with a four-dial combination lock for a keyless convenience and is customizable for extra security. The padlock is versatile and can be used for lockers, bikes, chains and storage containers.