  • Zoro # G4638450
High Security
No
Key Type
Front
Shackle Dia.
1.5 in
For Use With
Storage units, chains, trailers, gates, and utility boxes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G4638450
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Shackle Dia.
1.5 in
Width
3.25 in
Overall Height
6.38 in
Overall Width
3.25 in
Height
6.38 in
Depth
1.25 in
Details
High Security
No
Key Type
Front
For Use With
Number of Pins
Yes
Material
Zinc
Color
Black
Application
Standard Security Applications, Construction
Features
Resettable Combination
Includes
Combination Padlock
Weight
0.46 lbs.
Description
Brink’s Dial Combination Lock features a 48mm anodized body and is enhanced with a chrome plated, hardened steel shackle. The padlock is equipped with a three-digit combination lock for a keyless convenience, is easy-to-use, set, reset and customizable for extra security. The padlock is ideal for school and gym lockers, bikes, and storage containers.