  • Zoro # G4638274
High Security
No
Key Type
Front
Shackle Dia.
1.5 in
Material
Zinc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G4638274
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Shackle Dia.
1.5 in
Width
3.25 in
Overall Height
6.38 in
Depth
1.25 in
Height
6.38 in
Overall Width
3.25 in
Details
High Security
No
Key Type
Front
Material
Zinc
Color
Assorted
For Use With
School and gym lockers, storage containers, chains, and gates
Number of Pins
Yes
Features
Hardened Steel Shackle
Weight
0.38 lbs.
Includes
Combination Padlock
Application
Standard Security Applications, Construction
Description
Brink’s Dial Combination Lock features a 48 mm anodized body, enhanced with a chrome plated, hardened steel shackle. The padlock is equipped with a four-pin tumbler, single bar locking mechanism and three-digit combination for an easy keyless convenience. The padlock is ideal for use with school and gym lockers, bikes, chains and storages.