  • Zoro # G4638353
For Use With
Storage units, chains, trailers, gates, and utility boxes
Shackle Dia.
0.25 in
Material
Laminated Steel
Shackle Type
Standard Shackle
Includes
Padlock and Key(s)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G4638353
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Shackle Dia.
0.25 in
Shackle Height
1 in
Height
6.38 in
Width
3.25 in
Depth
1 in
Overall Width
3.25 in
Overall Height
6.38 in
Details
For Use With
Material
Laminated Steel
Shackle Type
Standard Shackle
Includes
Padlock and Key(s)
High Security
No
Weather Resistant
No
Color
Silver
Number of Pins
Warded
Keyway Type
Warded
Key Type
Different
Application
Standard Security Applications, Construction
Weight
0.39 lbs.
Features
Hardened Steel Shackle
Description
Brink’s Laminated Steel Warded Padlock features a 40mm body and a chrome plated, hardened steel shackle for increased cut resistance. The warded lock is designed with a single locking lever mechanism and prevents jamming from dirt and other particulates. A form-fitted plastic bumper completes the look, offering protection from marring. The padlock is perfect for indoors and outdoors and is ideal to secure storage units, chains, trailers, gates, and utility boxes.