  • Mfr # BRY5100MI9W
  • Zoro # G104395160
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Receptacle
Phase
Three Phase
Material
Composite
Application
High Ampacity Connections
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BRY5100MI9W
Country of Origin
Poland
Dimensions
Wire Size
#3 AWG to #1/0 AWG
Details
Type
Receptacle
Phase
Three Phase
Material
Composite
Application
High Ampacity Connections
Color
Blue
Item Type
Mechanically Interlocked Single
Nema Rating
Non-NEMA
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Series
Non-Fused Interlocks
Number Of Wires
5-Wire
Wattage
20800 W
Amperage Rating
100 A
Number Of Poles
4-Pole
Voltage Rating
3 Phase 250 V
Description
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female Receptacle, 100A 3- Phase Wire 120/208V AC, Watertight