  • Mfr # DRS15BLKTR
  • Zoro # G4845158
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DRS15BLKTR
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
12 AWG
Minimum Wire Size
14 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Wire Size
#14 AWG to #12 AWG
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Grounded
Housing Color
Black
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified, Federal Specification, UL Listed
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Tamper Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Decorator Duplex
Number of Gangs
1
Power Indicator
No
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
No
Special Features
Corrosion resistant
Outlet Type
Decorator
HP
1/2 hp
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
Weather Resistant
Voltage
125VAC
Application Environment
Commercial
Surge Suppression
Sub-Category
Decorator Receptacles
Tamper Resistant
Yes
Corrosion Resistant
Yes
Material
Nylon
Mounting Type
Flush
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Includes Mounting Hardware
Market
Commercial, Industrial
Surge Protection
AFCI
Cover Type
No Cover
Connection Orientation
Straight
For Location
Indoor
Includes
Mounting Hardware
GFCI
Housing Material
Composite
Grade
Federal Specification
Polarized
Horsepower Rating
1/2 hp
Series
Commercial
Nema Rating
Wattage
1875
Style
Decorator
Environmental Conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Application
Commercial Grade
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Description
Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI No, Grounding Grounded, Hazardous Location Specification Not Applicable, Housing Color Black, Housing Material Composite, Mount Type Flush, NEMA Enclosure Rating Not Applicable, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Decorator Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant