  • Mfr # RRD15STR
  • Zoro # G4571220
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RRD15STR
Country of Origin
China
Dimensions
Face Plate Width
1.5 in
Face Plate Height
2.6 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Overall Depth
0.9 in
Minimum Wire Size
14 AWG
Maximum Wire Size
12 AWG
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Grounding
Self-Grounded
Housing Color
Brown
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified, UL Listed
Resistance Properties
Tamper Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Surge Suppression
No
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Push and Side
Corrosion Resistant
No
Wiring Method
Back, Side
HP
1/2 hp
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Outlet Type
Decorator
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
Material
Thermoplastic
Mounting Type
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Decorator Duplex
Power Indicator
Weather Resistant
Number of Gangs
1
Voltage
125VAC
Tamper Resistant
Yes
Sub-Category
Duplex Receptacles
Application Environment
General Purpose
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
Cover Type
No Cover
Horsepower Rating
1/2 hp
Grade
General Use
Includes
Mounting Hardware
Market
Residential
Housing Material
Thermoplastic
AFCI
Polarized
Yes
Includes Mounting Hardware
Connection Orientation
Straight
Surge Protection
GFCI
For Location
Indoor
Description
Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI No, Grounding Grounded, Housing Color Brown, Housing Material Thermoplastic, Mount Type Flush, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Decorator Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant, Standards CSA Certified, UL Listed, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Push In, Wiring Method Back, Side