  • Mfr # EHD15-250-9C
  • Zoro # G522799892
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EHD15-250-9C
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Description
Ideal for professional cable management, this 15" 250 lb Natural Extra Heavy-Duty Cable Tie (EHD15-250-9C) is a high-performance zip tie. Engineered for extreme demands, these extra heavy-duty cable ties offer an industry-leading 250 lb tensile strength, guaranteeing maximum security and reliability for securing the largest and most critical bundles in any industrial environment. It is durable and sold as a 100 piece pack. Core specifications include a tensile strength of 250 lb, a length of 15 in, a width of 0.5 in. Max bundle diameter is 4.1 in. This cable tie is constructed from durable Nylon 6/6. The style is Extra Heavy Duty tie. It uses a Self Locking Head, Locking locking style. This cable tie is rated for indoor use. It maintains performance across a wide operating temperature range of −40 degrees F to 185 degrees F. This product meets industry standards of quality, being RoHS compliant and UL Rated.