  • Mfr # ALX165-DD050EC
  • Zoro # G407967422
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ALX165-DD050EC
Wheel Diameter
16 1/2 in
Overall Diameter
24 3/4 in
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Maximum Static Pressure
1 in wc
Backward Inclined
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
2,115 cfm
Motor Speed
1,250 RPM
Direct Drive
Airflow @ 0.000 in SP
2,529 cfm
Features
Quick Release Latches for Easy Motor Access
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
Yes
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
Description
Downblast Exhauster, Drive Type Direct Drive, Assembly Assembled, Wheel Diameter 16 1/2 in, Base Diameter Not Applicable, Base Length 24 3/4 in, Base Width 24 3/4 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 115/208-230V AC, Phase 1, Motor Horsepower 1/2 hp, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 2,529 cfm, For High-Static Pressure Applications Yes, High-Efficiency Motor Yes, For Air Type Clean Air, Includes Drive Package Yes, Includes Motor Yes, Mounting Location Roof and Wall