  • Mfr # FGI36W23G31
  • Zoro # G114845433
/ea
See details
Key Features
Motor Enclosure
Totally Enclosed Air Over
Motor Type
Single Phase
Drive Type
Direct Drive
Full Load Current
5 A
Blade Material
Galvanized Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FGI36W23G31
Country of Origin
Canada
Dimensions
For Minimum Wall Thickness
6 in
For Maximum Wall Thickness
6 in
Blade Diameter
36 in
For Cut-Out Width
43 in
For Cut-Out Height
43 in
Details
Item
Exhaust Fan
Motor Enclosure
Totally Enclosed Air Over
Motor Type
Single Phase
Drive Type
Direct Drive
Full Load Current
5 A
Blade Material
Galvanized Steel
Number of Blades
3
Maximum Airflow
17,010 cfm
Ring-Mount Style
Flange
Frequency
60 Hz
Includes Motor
Yes
Motor Speed
850 RPM
Includes Dehumidistat
No
Supply Airflow @ 0.000 in SP
15,340 cfm
Assembled
Assembled
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
Housing Finish
Unfinished
Housing Material
Fiberglass
Number of Fans
1
Noise Level @ 0.000 in SP @ 5 ft
36 sones
Guard Type
Exhaust
Motor Horsepower
1 hp
Guard Finish
Powder Coated
Guard Material
Steel
Nameplate Voltage
230V AC