  • Mfr # BFASSSZTS01AD1-0090
  • Zoro # G7684789
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
B
Body Material
Cast Iron
Inlet Size
1/4 in
Outlet Size
1/4 in
Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BFASSSZTS01AD1-0090
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Length
3 in
Height
4 5/8 in
Pipe Size
Inlet Connection Size
Overall Width
3 in
Outlet Connection Size
Overall Height
4 5/8 in
Details
Item
Pressure Regulator
Series
B
Body Material
Cast Iron
Application
Steam
Connection Type
NPT
Seal Material
PTFE
Pressure Adjustment Range
50 to 150 psi
Max. Temp.
400 Degrees F
Max. Pressure
250 psig
Operating Pressure - Maximum
200 psi
Inlet Connection Type
NPTF
Factory Set Pressure
90 psi
Outlet Connection Type
NPTF
For Media
Steam
Pilot Adjustment - Maximum
150 psi
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Pilot Adjustment - Minimum
50 psi
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Description
Pressure Regulator, Series B, Body Material Cast Iron, Inlet Size 1/4 in, Outlet Size 1/4 in, Length 3 in, Height 4 5/8 in, Application Steam, Connection Type NPT, Pressure Adjustment Range 50 to 150 psi, Seal Material PTFE, Max. Temp. 400 Degrees F, Pipe Size 1/4 in, Max. Pressure 200 psi