  • Mfr # 436005BC
  • Zoro # G5285052
/ea
Key Features
Pipe Size - Pipe Fitting
1/2 in
Specific Fitting Shape
Adapter
Fitting Connection Type
MNPT x Socket
Fitting Schedule/Class
Schedule 40
Basic Pipe Fitting Shape
Adapter
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
436005BC
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size - Pipe Fitting
1/2 in
Pipe Size (Fittings)
1/2"
Fitting Length
1.57 in
Pipe Fitting Length
1.57"
Overall Length
1 9/16 in
Hex Size
1 1/16 in
Fitting Side A Nominal Pipe Size
Fitting Thread Size A
14
Fitting Side B Nominal Pipe Size
Fitting Side A Outside Diameter
Fitting Side B Outside Diameter
Details
Specific Fitting Shape
Fitting Connection Type
MNPT x Socket
Fitting Schedule/Class
Schedule 40
Basic Pipe Fitting Shape
Item
Male Adapter
Fittings Sub-Category
Adapters
Max. Temp.
140 Degrees F
Standards
ASTM D2466, NSF 14, NSF 61
Specific Pipe Fitting Shape
Color
White
Basic Pipe Fitting Material
Plastic
Pipe Fitting Schedule/Class
Pipe Fitting Material
PVC
Compliance
ASTM
Temp. Range
32 Degrees to 140 Degrees F
Green Certification or Other Recognition
NSF(R) Certified (Sustainability or Environmental Standard)
Application
Potable Water
Includes Seal
No
For Pipe Schedule
40
Fitting Side A Type
NPT
Fitting Side A Gender
Male
Schedule
Includes Pre-Applied Thread Sealant
No
Low Lead Certified Standard
NSF 61; NSF 14
Maximum Operating Pressure
600 psi
Includes Shield
Low Lead Compliance Level
Certified
Fitting Side B Gender
Female
Fitting Side B Type
Socket
Includes Plug
Description
Male Adapter, PVC, Schedule 40, For Pipe Schedule Schedule 40, 1/2 in, Male, NPT, 13/16 in, 14, 1/2 in, Female, Socket, 1 1/16 in, Includes Seal Seal Not Included, 1 9/16 in Overall Length, 600 psi Maximum Operating Pressure, 32 Degrees to 140 Degrees F