  • Mfr # FR-FEWSCFMES02-D4-0083
  • Zoro # G0216036
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Body Material
Cast iron
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FR-FEWSCFMES02-D4-0083
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Overall Height
10 5/16 in
Overall Length
6-1/2"
Inlet Connection Size
1 in
Outlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Cast iron
Item
Adjustable Back Pressure Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Disc Material
Stainless Steel
Standards
CRN, CSA
Test Lever
No
Spring Material
Stainless Steel
Temp. Range
40 Degrees to 450 Degrees F
Factory Set Pressure
83 psi
Seat Material
Monel
Type
FR Series
Pilot Adjustment - Maximum
125 psig
Outlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Operating Pressure - Minimum
0 psig
For Media
Air, Water
Pilot Adjustment - Minimum
40 psig
Inlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Minimum
40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Maximum
400 psig
Description
Adjustable Back Pressure Valve, Body Material Cast Iron, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 in, Standards CRN, CSA