  • Mfr # K10CWA01-E2-0100
  • Zoro # G3057372
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K10CWA01-E2-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Height
7"
Overall Length
3-1/4"
Outlet Connection Size
1/2 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Back Pressure Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Disc Material
Metal
Application
Spring Material
Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Not Included
Factory Set Pressure
100 psi
Temp. Range
40 Degrees to 450 Degrees F
Standards
CRN, CSA
Seat Material
Type
K Series
Product Type
Pressure Relief Valve
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
40 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Female
ASME Section Code
Non-Code
For Media
Oil, Water
Description
Adjustable Back Pressure Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 1/2 in, Factory Set Pressure 100 psi, Disc Material Metal, Overall Height 7 in, Application Pump systems, hydraulic systems, oil burningequipment, rams, presses and lifts, chemicalsprocesses, waste treatment, desalination andcar washes, Overall Length 3 1/4 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 40 Degrees to 450 Degrees F