  • Mfr # CF140US-07-18-100
  • Zoro # G3133891
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wire Size
18 AWG
Number of Conductors
18
Length
100 ft
Voltage
600 V
Nominal Outside Dia.
0.66 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CF140US-07-18-100
Country of Origin
Germany
Dimensions
Wire Size
18 AWG
Length
100 ft
Nominal Outside Dia.
0.66 in
Min. Bend Radius
8 x OD
Wire Size (Wire and Cable)
18 AWG
Wire Size - Wire and Cable
18 AWG
Spool Length
Conductor Size
18 AWG
Length (Straight Wireway)
Overall Length
Outside Diameter
0.66 in
Minimum Bend Radius Factor - E-Chain
10 x OD
Minimum Bend Radius Factor - Flexible
8 x OD
Minimum Bend Radius Factor - Fixed
7.5 x OD
Nominal Outside Diameter
0.66 in
Details
Item
Control Cable
Number of Conductors
18
Voltage
600 V
Jacket Color
Gray
Wire Color
(1) Green/Yellow, Black with White Numbers
Shielding
Shielded
Conductor Material
Copper
Jacket Material
PVC
Temp. Rating
23 Degrees to 176 Degrees F
Standards
CE, MTW CSA AWM FT4, UL TC
Temp. Range
23 Degrees to 176 Degrees F
Jacket Material - Wire and Cable
PVC
Shielded / Unshielded
Shielded
Max. Voltage
600V
Cable Type (Wire and Cable)
Continuous Flexing
Max. Amps
7
Cable Type - Wire and Cable
Continuous Flexing
Features
Oil Resistant and Flame Resistant
Wire and Cable Item
Tray Cable
Special Features
Product Type
Control Cable
Resistance Properties
Heat Resistant, Oil and Grease Resistant
Conductor Color Code
Green/Yellow, Black with White Numbers
Cable Series
CF140US
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Minimum Operating Temperature - Flexible
23 Degrees F
Conductor Configuration
Single
Includes Ground
Yes
Series
Chainflex
Description
Control Cable, Conductor Color Code Green/Yellow, Black with White Numbers, Conductor Configuration Single, Conductor Material Copper, Conductor Size 18 AWG, Includes Ground Yes, Jacket Color Gray, Jacket Material PVC, Length 100 ft, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Minimum Bend Radius Factor - E-Chain 10 x OD, Minimum Bend Radius Factor - Fixed 7.5 x OD, Minimum Bend Radius Factor - Flexible 8 x OD, Minimum Operating Temperature - Flexible 23 Degrees F, Number of Conductors 18