  • Mfr # CP5080-5220H18
  • Zoro # G7111973
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Duty
General
HP
0.75 HP
Belt Size
1 in W x 18 in L
Pad Size
1"W x 18"L
Average CFM @ 15 Second Run Time
13.55 cfm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CP5080-5220H18
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Belt Size
1 in W x 18 in L
Pad Size
1"W x 18"L
Min. Hose Size
3/8 in
Overall Length
14-1/2"
Min Hose Size
3/8"
Tool Length
13 3/8 in
Air Inlet Size
1/4 in
Belt Length
18 in
Minimum Hose Size
1/4 in
Belt Width
1 in
Details
Item
Air Belt Sander
Duty
General
HP
0.75 HP
13.55 cfm
CFM @ Full Load
27.1 cfm
Required Pressure
90 psi
Free Speed
22,000 rpm
Handle Material
Aluminum
Exhaust Type
Rear
Air Inlet
1/4" NPT
Variable Speed
Yes
Throttle
Lever
Housing Material
Composite
Tool Weight
3.3 lb
Features
Tight Spots
Standards
CE
Product Type
Air-Powered Belt Sander
Grip Type
Dual
Vibration Level
2.5 vpm
Air Consumption
32 cfm
Arm Rotation
360 Degrees
Belt Speed
2,750 SFPM
Speed Settings
Variable
Vacuum Type
Non-Vacuum
Average Flow Rate
31 cfm
Horsepower
Tool Series
CP5080
Exhaust Location
Rear
Throttle Type
Non-Locking Lever
Arm Type
Pivoting
Air Inlet Type
NPT
Sound Level (dB)
95 dBA
Sound Level
95 dBA
Description
Air Belt Sander, Product Type Air-Powered Belt Sander, Belt Width 1 in, Belt Length 18 in, Arm Type Pivoting, Arm Rotation 360 Degrees , Speed Settings Variable, Belt Speed 2,750 SFPM, Grip Type Dual, Horsepower 0.8 hp, Duty Medium, Air Consumption 32 cfm, Required Pressure 90 psi, Air Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Minimum Hose Size 1/4 in, Throttle Type Lever, Vacuum Type Non-Vacuum, Tool Series CP5080, Sound Level 95 dBA, Vibration Level 2.5 vpm, Tool Length 13 3/8 in