  • Mfr # M40/208HTR 110F-I
  • Zoro # G4416027
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
208
Watts - Water Heaters
8320
Amps - Water Heaters
40
Phase - Water Heaters
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M40/208HTR 110F-I
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
8 AWG
Height
6-1/4"
Depth
2-3/4"
Width
9-5/8"
Overall Depth
2.75 in
Overall Width
9.63 in
Overall Height
6.25 in
Cold Inlet Size
3/8 in
Hot Outlet Size
3/8 in
Details
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
208
Watts - Water Heaters
8320
Amps - Water Heaters
40
Phase - Water Heaters
1
Temp. Range - Water Heaters
110 Degrees F
Min. Flow Activation
0.65 gpm
Water Heater Application
Undersink
Commercial / Residential
Both
Item
Electric Tankless Water Heater
Mounting
Horizontal
Max. Flow Rate
2 gpm
Standards
ADA Compliant, cETLus Listed, CSA Certified, IAPMO, UL Listed, UPC
Includes
Compression Fittings, Faucet Flow Control
Temp. Rise @ 20.0 GPM
40A
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Temp. Rise @ 1.5 GPM
38 Degrees F
Water Connection
3/8" Compression
Features
Meets All Cal Green Low Flow Requirements
Residential / Commercial
Both
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
22 Degrees F
Watts
Amps AC
Pressure Range
25 to 150 psi
Phase
Voltage
208VAC
Temp. Range
110 Degrees F
Temp. Rise @ 2.5 GPM
22 Degrees F
Maximum Flow Rate
2 gpm
Cold Inlet Type
Compression
Housing Material
Aluminum
Market
Commercial, Residential
Environment
Indoor
Element Material
Celcon Plastic
Minimum Water Pressure
25 psi
Cord Conductor Gauge
8 AWG Wire
Minimum Flow Activation
0.65 gpm
Adjustable Thermostat
No
Power Consumption
8,320 W
Maximum Delivered Temperature
160 Degrees F
Operating Voltage
208V AC
Hot Outlet Type
Compression
Mounting Orientation
Horizontal
Application
Bar Sinks, Metering Sinks, Sensor Hand Washing Faucet, Utility Sinks
Maximum Water Pressure
80 psi
Mounting Type
Wall Mounting
Current
40 A
Minimum Delivered Temperature
Temperature Rise @ Flow
28 Degrees F @ 2 gpm, 57 Degrees F @ 1 gpm, 71 Degrees F @ 0.80 gpm
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 208V AC, Phase Single, Cold Inlet Size 3/8 in, Maximum Flow Rate 2 gpm, Minimum Flow Activation 0.65 gpm, Overall Height 6.25 in, Overall Width 9.63 in, Overall Depth 2.75 in, Power Consumption 8,320 W, Maximum Delivered Temperature 160 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 110 Degrees F, Adjustable Thermostat No, Current 40 A, Environment Indoor, Market Commercial, Residential