  • Mfr # DS50PVS-1000
  • Zoro # G502664226
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Din Rail
Voltage
1000V
Number of Poles
3
Voltage Protection Rating
2500V
Number of Wires
2 Wires
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DS50PVS-1000
Country of Origin
China
Dimensions
Length
90 mm
Depth
54 mm
Width
67 mm
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
Din Rail
Voltage
1000V
Number of Poles
3
Voltage Protection Rating
2500V
Number of Wires
2 Wires
Modes of Protection
DC+-DC-, DC+-G, DC--G
Max. Surge Current per Mode
40kA
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Rating
50kA
Max. Continuing Operating Voltage
1200V