  • Mfr # LEPC24-40MLG-LL-EDU
  • Zoro # G8488560
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fixture Item
Recessed Troffer
Nominal Size - Fixtures
2 ft x 4 ft
Lighting Technology
LED
Voltage
120 to 277V AC
Watts
45
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LEPC24-40MLG-LL-EDU
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Size - Fixtures
2 ft x 4 ft
Fixture Width
24 in
Fixture Height
3 3/8 in
Fixture Length
48 in
Nominal Size
Overall Length
48 in
Overall Width
24 in
Overall Height
3 3/8 in
Details
Item
Recessed Troffer
Fixture Item
Lighting Technology
LED
Voltage
120 to 277V AC
Watts
45
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC) 5.0
Lamp Type - Fixtures
Integrated LED
Dimmable
Yes
Lumens
4,600 lm
Color Temperature
4000K
Color Rendering Index
82
Max. Fixture Wattage
37.3 W
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
LED Replacement For
4 Lamp T8
Fixture Rated Life
60,000 hr
CRI
82
Fixture Temp. Range
-20 Degrees to 25 Degrees C
Fixture Warranty
5 yr Limited Warranty
Fixture Voltage
120 to 277
Standards
CSA Certified, IC Rated, UL 1598 Listed, UL 2108
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)
Emergency Back Up Battery
No
Color Temp.
4000K
Lumens Per Watt
108.0
Bulb Technology
Rated Life
60,000 hr
Housing Color
White
Housing Material
Steel
Lumens per Watt
124 lm/W
Ballast Start Type
No Ballast
Min. Ambient Temp.
-4 Degrees F
Finish
Powder Coated
Light Technology
Dimming Method
0 to 10V
For Bulb Type
Integrated LED
Fixture Ballast Type
No Ballast Required
Max. Ambient Temp.
77 Degrees F
Bulb Included
Yes
Sensor Type
No Sensor
Lens Shape
Extruded
Series
LEPC
Lens Material
Acrylic
Emergency Battery Backup
No
Description
2 ft x 4 ft, Lens Shape Extruded, 4000K, 4,600 lm, 124 lm/W, LED, LED Replacement For (4) Lamp T8, Bulb Included Yes, For Bulb Type Integrated LED, Lamp Quantity Not Applicable, Fixture Ballast Type No Ballast Required, Sensor Type No Sensor, Max. Fixture Wattage 37.3 W, Color Rendering Index 82, 120 to 277V AC, Lighting Certification DesignLights Consortium (DLC) 5.0, Dimmable Yes, Emergency Battery Backup No, Series LEPC