Timing Belt, 8GTR-1792-62
  • Mfr # 20250495
  • Zoro # G512516386
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Industry Number
8GTR-1792-62
Standards
ISO 9563 Certified
Pitch
8 mm
Pitch Length
1,792 mm
Number of Teeth
224
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
1,792 mm
Top Width
62 mm
Belt Trade Size
GTR
Details
Industry Number
8GTR-1792-62
Standards
ISO 9563 Certified
Pitch
8 mm
Item
Industrial Timing Belt
Number of Teeth
224
Maximum Operating Temperature
266 Degrees F
Belt Series
GTR
Resistance Properties
Antistatic, Oil Resistant, Temperature Resistant
Reinforcing Cord Material
Aramid
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Tooth Location
One Side
Belt Material
Compounded Rubber
Description
Industrial Timing Belt, Belt Material Compounded Rubber, Belt Series GTR, Industry Number 8GTR-1792-62, Number of Teeth 224, Pitch 8 mm, Pitch Length 1,792 mm, Tooth Location One Side, Top Width 62 mm, Belt Trade Size GTR, Maximum Operating Temperature 266 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Aramid, Resistance Properties Antistatic, Oil Resistant, Temperature Resistant, Standards ISO 9563 Certified