  • Mfr # 1007R2630A6E10B4C2P6
  • Zoro # G0995386
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1007R2630A6E10B4C2P6
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
53 in
Overall Width
30 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
53 in
Base Width
30 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
53 in
Step Tread
Perforated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Perforated
Color
Yellow
Weight
121 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 53 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No