  • Mfr # 1207R1824A3E24B4C1P6
  • Zoro # G0997048
Platform Height
70 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1207R1824A3E24B4C1P6
Platform Height
70 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
16 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
81 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Width
24 in
Overall Depth
69 in
Base Length
69 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
24 in
Step Tread
Serrated
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 24 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 81 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No