  • Mfr # 1507R1824A3E30B4W4C1P6
  • Zoro # G0999105
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
70 in
Number of Steps
7
Platform Depth
30 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1507R1824A3E30B4W4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
70 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
16 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
25 in
Base Depth
96 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Width
25 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
53 in
Base Length
53 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
24 in
Reach Height - Maximum
12.4 ft
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
7
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Unassembled
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Rear Exit
No
Finish
Powder Coated
Color
Gray
Ladder Tread
Serrated
Handrails Included
Yes
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Climbing Angle
59 Degrees
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Weight
148 lb
Series
Series 1500
Load Capacity - Maximum
450 lb
Tread Type
Folding
Not Foldable
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Includes Handrails
Handrails Included
Assembly
Unassembled
Handrail Type
Double Handrails
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 30 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 25 in, Base Depth 96 in, Overall Width 25 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No