  • Mfr # 2607R2630A1E24B4W5C1P6
  • Zoro # G9929367
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
70 in
Number of Steps
7
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2607R2630A1E24B4W5C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
70 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
81 in
Overall Width
30 in
Step Width
24 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
69 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
69 in
Base Width
30 in
Reach Height - Maximum
12.4 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
7
Load Capacity
800 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Steel
Ladder Tread
Expanded Metal
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Unassembled
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Climbing Angle
50 Degrees
Handrails Included
Yes
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Rear Exit
No
Weight
180 lb
Series
Series 2600
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Includes Handrails
Handrails Included
Assembly
Partially Assembled
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Ladder Type
Tread Type
Handrail Type
Double Handrails
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
800 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.3 ft, Number of Steps 7, Unassembled, Load Capacity 800 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 81 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant