  • Mfr # 2607R2630A3E24B4W5C1P6
  • Zoro # G9929351
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
70 in
Number of Steps
7
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2607R2630A3E24B4W5C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
70 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
81 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
69 in
Reach Height - Maximum
12.4 ft
Base Width
30 in
Base Length
69 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
7
Load Capacity
800 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
50 Degrees
Assembled/Unassembled
Unassembled
Rear Exit
No
Ladder Tread
Serrated
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Color
Gray
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Handrails Included
Yes
Weight
168 lb
Series
Series 2600
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
800 lb
Folding
Not Foldable
Assembly
Partially Assembled
Handrail Type
Double Handrails
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Ladder Type
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.3 ft, Number of Steps 7, Unassembled, Load Capacity 800 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 81 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant