  • Mfr # WMXA06R37A3P3
  • Zoro # G3896369
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
60 in
Number of Steps
6
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WMXA06R37A3P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
60 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
102 in
Bottom Width
37 in
Base Depth
62 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
3.5 ft
Step Width
24 in
Overall Width
37 in
Overall Depth
62 in
Base Length
62 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
11.6 ft
Base Width
37 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
6
Load Capacity
500 lb
Step Tread
Serrated
Material
Aluminum
Finish
Powder Coated
Ladder Tread
Serrated
Includes
Modular Front Legs
Rear Exit
No
Climbing Angle
59 Degrees
Handrails Included
Yes
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Color
Silver/Yellow
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Assembled/Unassembled
Unassembled
Series
Workmaster
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Folding
Not Foldable
Ladder Type
Tread Type
Weight
350 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Handrail Type
Double Handrails
Load Capacity - Maximum
500 lb
Assembly
Assembled
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Description
Rolling Ladder, Material Aluminum, Platform Height 5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 8.5 ft, Number of Steps 6, Unassembled, Load Capacity 500 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 37 in, Base Depth 62 in, Overall Width 37 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Yellow