  • Mfr # 1208R3232A3E24B4C1P6
  • Zoro # G3492295
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
80 in
Number of Steps
8
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1208R3232A3E24B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
80 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
Overall Height
110 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
110 in
Overall Width
32 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
78 in
Base Width
32 in
Base Length
78 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
13.3 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
8
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Rear Exit
No
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Climbing Angle
50 Degrees
Color
Gray
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Tread
Serrated
Weight
184 lb
Series
Series 1200
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Assembled
Folding
Not Foldable
Tread Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 6.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.2 ft, Number of Steps 8, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 24 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 110 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No