  • Mfr # 1208R3232A1E24B4C1P6
  • Zoro # G3492310
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
80 in
Number of Steps
8
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1208R3232A1E24B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
80 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
30 in
Overall Height
110 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
110 in
Step Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
78 in
Reach Height - Maximum
13.3 ft
Base Length
78 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
8
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Steel
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
50 Degrees
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Tread
Expanded Metal
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Handrails Included
Yes
Rear Exit
No
Weight
184 lb
Series
Series 1200
Assembly
Assembled
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Tread Type
Ladder Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 6.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.2 ft, Number of Steps 8, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 24 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 110 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No