  • Mfr # 1009R3232A1E10B4C1P6
  • Zoro # G3492785
/ea
See details
Platform Height
90 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1009R3232A1E10B4C1P6
Platform Height
90 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
120 in
Step Width
30 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
67 in
Base Width
32 in
Base Length
67 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Rear Exit
No
Color
Gray
Weight
195 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 120 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No