  • Mfr # 1209R2632A2E24B4C1P6
  • Zoro # G2156065
Platform Height
90 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1209R2632A2E24B4C1P6
Platform Height
90 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
80 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
80 in
Base Length
80 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Step Tread
Antislip Vinyl
Ladder Tread
Antislip Vinyl
No
Includes
Ladder Instructions
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Weight
212 lb
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 80 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant