  • Mfr # 1709R3232A3E12B4W4C1P6
  • Zoro # G3489477
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
90 in
Number of Steps
9
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1709R3232A3E12B4W4C1P6
Dimensions
Platform Height
90 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
33 in
Base Depth
120 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Step Width
30 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
87 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
87 in
Base Width
32 in
Reach Height - Maximum
14 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
9
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Unassembled
Finish
Powder Coated
Ladder Tread
Serrated
Rear Exit
No
Handrails Included
Yes
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Climbing Angle
50 Degrees
Color
Gray
Weight
216 lb
Series
Series 1700
Folding
Not Foldable
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Assembly
Unassembled
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 33 in, Base Depth 120 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No