  • Mfr # 1010R2632A2E20B4C1P6
  • Zoro # G9852507
/ea
See details
Platform Height
100 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1010R2632A2E20B4C1P6
Platform Height
100 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
130 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
84 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
74 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
74 in
Step Tread
Antislip Vinyl
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
179 lb
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 8.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10.8 ft, Number of Steps 10, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 84 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No